Belka
Poniedziałek, 21 Stycznia 2019   imieniny: Agnieszka, Inez, Jarosław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

100 lat państwowości Polski i Azerbejdżanu

Data publikacji: 2018-10-17, Data modyfikacji: 2018-10-18
A A AWydrukDrukuj  
 
W ramach obchodów setnej rocznicy państwowości Azerbejdżanu, a także przy okazji świętowania 100-lecia Niepodległości Polski, serdecznie zapraszamy na wspólne wydarzenie w dniu 20 października, podczas którego dowiedzą się Państwo, co jeszcze – poza obowiązującą od 2017 roku umową dwustronną – łączy Azerów oraz Polaków. Azerbejdżan, podobnie jak i Polska, w 2018 roku obchodzi 100-lecie państwowości. Oba kraje mają wspólną historię w zakresie utworzenia państwa lecz zdecydowanie różnią się pod względem położenia geopolitycznego. Podczas ubiegłorocznej wizyty w Polsce prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa, podpisano umowy dwustronne, między innymi o współpracy w dziedzinie: obronności i energetyki. Podpisano również wspólną deklarację na temat tzw. mapy drogowej, w kierunku strategicznego partnerstwa, współpracy politycznej i gospodarczej między Polską i Azerbejdżanem. Prezydent Alijew deklarował wzmocnienie przyjaźni i rozwoju relacji polsko-azerskich. Również gmina Uniejów jest od niedawna związana z Azerbejdżanem, na mocy porozumienia o współpracy z miastem Naftalan, znanym z leczniczych kąpieli w ropie naftowej. Umowa partnerska między miastami została podpisana na Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich, podczas wizyty azerskiej delegacji w Uniejowie, w 2016 roku, z inicjatywy Ambasadora. Wspólne wydarzenie, którego inicjatorem jest Ambasada Republiki Azerbejdżanu w Rzeczypospolitej Polskiej, ma na celu uświadomienie, jak wiele wspólnych wątków łączy oba kraje. Nie ma chyba ku temu lepszego pretekstu, jak obchody 100-lecia państwowości zarówno w Polsce, jak i nie tak wcale dalekim – Azerbejdżanie. W ramach tych obchodów w Uniejowie, zachęcamy do odwiedzenia Uzdrowiska Uniejów Park w najbliższą sobotę, 20 października. We wnętrzach obiektu będzie udostępniona wystawa prezentująca starożytną, średniowieczną, XIX i XX-wieczną architekturę miasta Baku. Wśród zdjęć będzie można zobaczyć prace polskich architektów. Ekspozycję, w dniu rozpoczęcia międzynarodowej misji studyjnej, otworzy osobiście Ambasador Republiki Azerbejdżanu w Rzeczypospolitej Polskiej, J.E. Hasan Hasanov. O godzinie 17:30, także w Uzdrowisku, odbędzie się otwarta projekcja filmu, podejmującego temat różnic kulturowych oraz tego co łączy Środkową Europę i Bliski Wschód. „Ali i Nino” to brytyjski dramat wojenny z 2016 r., oparty na powieści Kurbana Saida o tej samej nazwie. Film został napisany przez Christophera Hamptona i wyreżyserowany przez Asifa Kapadię. Większość scen nakręcono w Azerbejdżanie, Turcji, Gruzji i Rosji. Obsada filmu jest międzynarodowa, z Marią Valverde i Adamem Bakri w rolach głównych. Film jest poszukiwaniem prawdy i pojednania poprzez różnorodne porównanie islamu i chrześcijaństwa, Wschodu i Zachodu, wieku i młodości oraz mężczyzn i kobiet. W imieniu Organizatorów, serdecznie zapraszamy!    

Pełna treść wiadomości na: uniejow.pl/?p=42594
https:, Źródło artykułu: https:
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  poddębicki

  Powiat poddębicki - powiat z siedzibą w Poddębicach w województwie łódzkim. Został reaktywowany w wyniku reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku. Powiat obejmuje gminy: Poddębice, Uniejów, Dalików, Pęczniew, Wartkowice, Zadzim.

  Powiat podjął współpracę zagraniczną z Łotwą (miasto Krasław), Ukrainą (rejon chmielnicki), Serbią (gmina Golubac), Chorwacją (dwie dzielnice Zagrzebia) i z Litwą (gmina Bujwidze w okręgu wileńskim).

  Atrakcjami ziemi powiatu poddębickiego są przede wszystkim liczne kościoły, zabytkowe parki krajobrazowe, rezerwaty przyrody, dworki i pałace. Na szczególną uwagę zasługuje Zamek w Uniejowie. Inicjatorem jego budowy w latach 1360-65 był jeden z najbliższych ludzi króla Kazimierza Wielkiego. Chodzi o abp. gnieźnieńskiego Jarosława Bogoria Skotnickiego.   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola