Belka
Poniedziałek, 21 Stycznia 2019   imieniny: Agnieszka, Inez, Jarosław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości

Data publikacji: 2018-11-07, Data modyfikacji: 2018-11-07
A A AWydrukDrukuj  
 
Obchodzone 11 listopada Święto Niepodległości to jedno z najważniejszych świąt państwowych w naszym kraju. Przypadająca w tym roku setna rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości stanowi okazję do zorganizowania uroczystości, podczas których mieszkańcy mogą świętować to wyjątkowe wydarzenie i uczcić pamięć tych, którym zawdzięczamy życie w wolnym państwie. Z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości w piątek 9 listopada 2018 roku o godz. 11:11 odbędzie się wspólne śpiewanie hymnu państwowego na pl. Kościuszki przed kościołem. W akcję „Rekord dla Niepodległej” włączyło się Publiczne Przedszkole w Poddębicach. Tego samego dnia o godz. 18 w poddębickim pałacu zaplanowano Wernisaż wystawy Aleksego Matczaka „Wojna i kwiaty”. W programie przewidziany jest koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Natalii Medyńskiej, Aleksandry Nowak i Natalii Osińskiej – wokalistek Poddębickiego Domu Kultury i Sportu, a także wystawa pokonkursowa „Moja miejscowość obrazem opowiedziana”. Aleksy Matczak to pochodzący z Idzikowic malarz, rzeźbiarz, poeta i etnograf. Jest twórcą „Prowincjonalnej Galerii Sztuki”, którą sam wybudował i w której wystawia własne prace malarskie oraz rzeźby. Motywem jego twórczości są: człowiek i przyroda. Tworzy amatorsko od 50 lat. Stulecie odzyskania Niepodległości mieszkańcy naszej Gminy będą mogli świętować również w sobotę 10 listopada br. O godz. 17 w Wiejskim Centrum Kultury w Bałdrzychowie odbędzie się uroczystość przygotowana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Bałdrzychowa, Szkołę Podstawową w Bałdrzychowie oraz Szkołę Podstawową w Porczynach. Zaplanowano tańce narodowe w wykonaniu Zespołu Ludowego „Bałdrzychowianie”, montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów SP Bałdrzychów i SP Porczyny, występ zespołu muzycznego z SP Dalików, wręczenie nagród dla laureatów konkursu plastycznego i quizu „Młody Patriota”, koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Dętej Poddębice oraz zespołu „Pomysł Stryja Piotra”. Serdecznie zapraszamy do wspólnych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Pełna treść wiadomości na: poddebice.pl/?p=4330
poddebice.pl, Źródło artykułu: poddebice.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  poddębicki

  Powiat poddębicki - powiat z siedzibą w Poddębicach w województwie łódzkim. Został reaktywowany w wyniku reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku. Powiat obejmuje gminy: Poddębice, Uniejów, Dalików, Pęczniew, Wartkowice, Zadzim.

  Powiat podjął współpracę zagraniczną z Łotwą (miasto Krasław), Ukrainą (rejon chmielnicki), Serbią (gmina Golubac), Chorwacją (dwie dzielnice Zagrzebia) i z Litwą (gmina Bujwidze w okręgu wileńskim).

  Atrakcjami ziemi powiatu poddębickiego są przede wszystkim liczne kościoły, zabytkowe parki krajobrazowe, rezerwaty przyrody, dworki i pałace. Na szczególną uwagę zasługuje Zamek w Uniejowie. Inicjatorem jego budowy w latach 1360-65 był jeden z najbliższych ludzi króla Kazimierza Wielkiego. Chodzi o abp. gnieźnieńskiego Jarosława Bogoria Skotnickiego.   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola