Belka
Wtorek, 11 Grudnia 2018   imieniny: Waldemar, Damazy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Folkowe przystanki - młodopolskie białogłowy

Data publikacji: 2018-06-27, Data modyfikacji: 2018-07-30
A A AWydrukDrukuj  
 
To już czwarta odsłona akcji fundacji „Tu brzoza” przekształcania przystanków autobusowych w galerie jednego obrazu. W Feliksowie, Wólce, Anusinie i Businie pojawią się stałe ekspozycje dzieł młodopolskich mistrzów pędzla: Jacka Malczewskiego („Wiosna” i „Ojczyzna”), Włodzimierza Przerwy-Tetmajera („Żniwa”) i Piotra Stachiewicza („Panna Młoda”). Oficjalne otwarcie przystanków w ramach projektu „Folkowe przystanki – młodopolskie białogłowy” zaplanowano na: 29 czerwca br. (piątek) – godz. 17:00 – Feliksów i godz. 18:00 – Anusin (Pudłówek II), 30 czerwca br. (sobota) – godz. 16:00 – Wólka i godz. 17:00 – Busina. Zadanie realizowane przez Fundację „Tu brzoza” z Nowego Pudłowa jest współfinansowane ze środków Województwa Łódzkiego oraz Gminy Poddębice.   Kolejne cztery wiaty przystankowe znajdujące się na terenie Gminy zamieniły się w wiejskie galerie. To dzięki projektowi „Folkowe przystanki – młodopolskie białogłowy”, który Fundacja „Tu brzoza” realizuje przy wsparciu środków Województwa Łódzkiego oraz Gminy Poddębice. W Feliksowie fasadę wiaty zdobi „Ojczyzna” Jacka Malczewskiego w realizacji studentki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu Natalii Grali. Przystanki w Businie i Pudłówku przeszły metamorfozę przy udziale Sylwestra Stabryły – sanockiego malarza, grafika, rysownika. Na pierwszym widnieje postać „Panny Młodej” Piotra Stachiewicza, a na drugim – choć przystanek nosi szyld Anusin – zagościła „Wiosna” Jacka Malczewskiego. Trwają prace końcowe w Wólce, gdzie pojawiły się „Żniwa” Włodzimierza Przerwy-Tetmajera. Motywem łączącym wybrane dzieła są kobiety, m.in. z tego względu, że rok 2018 jest Rokiem Praw Kobiet. W sumie na terenie poddębickiej Gminy można podziwiać już siedem odmienionych przystanków. Od 2015 roku w Nowym Pudłowie istnieje „Babie lato” Chełmońskiego. W 2016 roku w Pudłówku powstał „Folklor Sieradzki”, a rok temu w Górze Bałdrzychowskiej „Chłopi” Władysława Stanisława Reymonta. W sierpniu br. Fundacja „Tu brzoza” planuje wydać przewodnik po galeriach, który będzie zachęcał do aktywnego, kulturalnego spędzenia wolnego czasu.

Pełna treść wiadomości na: poddebice.pl/?p=4026
poddebice.pl, Źródło artykułu: poddebice.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  poddębicki

  Powiat poddębicki - powiat z siedzibą w Poddębicach w województwie łódzkim. Został reaktywowany w wyniku reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku. Powiat obejmuje gminy: Poddębice, Uniejów, Dalików, Pęczniew, Wartkowice, Zadzim.

  Powiat podjął współpracę zagraniczną z Łotwą (miasto Krasław), Ukrainą (rejon chmielnicki), Serbią (gmina Golubac), Chorwacją (dwie dzielnice Zagrzebia) i z Litwą (gmina Bujwidze w okręgu wileńskim).

  Atrakcjami ziemi powiatu poddębickiego są przede wszystkim liczne kościoły, zabytkowe parki krajobrazowe, rezerwaty przyrody, dworki i pałace. Na szczególną uwagę zasługuje Zamek w Uniejowie. Inicjatorem jego budowy w latach 1360-65 był jeden z najbliższych ludzi króla Kazimierza Wielkiego. Chodzi o abp. gnieźnieńskiego Jarosława Bogoria Skotnickiego.   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola