Belka
Poniedziałek, 10 Grudnia 2018   imieniny: Julia, Judyta, Daniel
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

II Seminarium poświęcone tradycji układania kwietnych dywanów w Spycimierzu

Data publikacji: 2018-11-19, Data modyfikacji: 2018-11-22
A A AWydrukDrukuj  
 
Dla upamiętnienia i upowszechnienia pięknej, ponad dwustuletniej tradycja układania kwietnych dywanów na uroczystość Bożego Ciała w Spycimierzu realizowanych jest szereg działań, m.in. seminaria, w ramach projektu „Tradycja Bożego Ciała w Spycimierzu – pamięć i promocja”, dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury z programu „Kultura – Interwencje 2018. EtnoPolska”. Projekt realizowany jest przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Uniejowie. Po raz drugi rozmawiano o tradycji układania kwietnych dywanów w Spycimierzu podczas II Seminarium Spycimierskiego. II spotkanie zostało przygotowane w minioną sobotę, w sali OSP Spycimierz. Tematyka seminarium spotkała się z dużym zainteresowaniem, o czym świadczyła wysoka frekwencja obecnych mieszkańców gminy. Seminarium rozpoczęło się od zabrania głosu przez Prezes Parafialnego Stowarzyszenia Spycimierskie Boże Ciało – Panią Marię Pełkę, która opowiedziała o wręczeniu wpisu Procesji Bożego Ciała z tradycją kwietnych dywanów w Spycimierzu na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Kolejnymi punktami programu były prezentacje:  Dziekana Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego – Pana Bogdana Włodarczyka o kontekstach uroczystości Bożego Ciała w Spycimierzu, socjologa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu – Pani Magdaleny Ziółkowskiej-Kuflińskiej o  dywanach kwiatowych  w kulturze i społeczeństwie na świecie oraz historyka Uniwersytetu Łódzkiego – dr. Piotra Szkutnika o wynikach kwerendy w archiwach nt. historii Spycimierza i tradycji Bożego Ciała. Po krótkiej przerwie odbyła się projekcja filmu „Wieś kwiatami malowana”, reż. Andrzeja Mosia. Drugą część seminarium, dotyczącą dobrych praktyk w ochronie dziedzictwa niematerialnego oraz potencjalnych zagrożeń, poprowadziła kustosz w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej – Pani Jolanta Dragan oraz folklorysta i kulturoznawca Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie – Pani Katarzyna Smyk. Po wykładach rozpoczęła się otwarta dyskusja na temat wniosku o wpisanie tradycji na Światową Listę UNESCO. Po zakończeniu dyskusji miało miejsce podsumowanie warsztatów fotograficznych uczniów szkół z Uniejowa i Spycimierza, dystrybucja albumu „Boże Ciało w Spycimierzu. Niematerialne dziedzictwo kulturowe” oraz na zakończenie koncert w wykonaniu Orkiestry Dętej OSP w Spycimierzu.

Pełna treść wiadomości na: uniejow.pl/?p=43811
https:, Źródło artykułu: https:
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  poddębicki

  Powiat poddębicki - powiat z siedzibą w Poddębicach w województwie łódzkim. Został reaktywowany w wyniku reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku. Powiat obejmuje gminy: Poddębice, Uniejów, Dalików, Pęczniew, Wartkowice, Zadzim.

  Powiat podjął współpracę zagraniczną z Łotwą (miasto Krasław), Ukrainą (rejon chmielnicki), Serbią (gmina Golubac), Chorwacją (dwie dzielnice Zagrzebia) i z Litwą (gmina Bujwidze w okręgu wileńskim).

  Atrakcjami ziemi powiatu poddębickiego są przede wszystkim liczne kościoły, zabytkowe parki krajobrazowe, rezerwaty przyrody, dworki i pałace. Na szczególną uwagę zasługuje Zamek w Uniejowie. Inicjatorem jego budowy w latach 1360-65 był jeden z najbliższych ludzi króla Kazimierza Wielkiego. Chodzi o abp. gnieźnieńskiego Jarosława Bogoria Skotnickiego.   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola