Belka
Poniedziałek, 10 Grudnia 2018   imieniny: Julia, Judyta, Daniel
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Jarmark Średniowieczny po raz 13.

Data publikacji: 2018-08-05, Data modyfikacji: 2018-08-08
A A AWydrukDrukuj  
 
W ostatnim czasie aura zdecydowanie sprzyja spędzaniu go na świeżym powietrzu. Bywa co prawda gorąco, niemniej odpowiedni wybór lokalizacji – na przykład skąpanej w cieniu i rześkich podmuchach przestrzeni pomiędzy uniejowskim zamkiem a Wartą – usuwa jakiekolwiek niedogodności.Taki stan rzeczy wykorzystali organizatorzy corocznego Jarmarku Średniowiecznego, zapewniając przyjezdnym dwa dni atrakcji w duchu epoki niezawodnie kojarzonej w Uniejowem. Gwiazdą edycji niewątpliwie była grupa taneczna Gwardia Gryfa z Wrocławia, szerokiej publiczności znana z programu Mam Talent. Artyści bardzo umiejętnie korzystają w swoich występach z niezwykle widowiskowej włoskiej tradycji sbandieratori, tj. żonglowania chorągwiami, której korzeni można doszukać się już w XII wieku. Grupa dała kilka pokazów w ostatni weekend – w dzień, po zmroku, jak również podczas sobotniego przemarszu spod zamku na uniejowski rynek – za każdym razem gromadząc wokół siebie liczną widownię. Bogaty program tegorocznego Jarmarku pomieścił także występ grupy Bona Viya, która dała koncert średniowiecznej muzyki w efektownych strojach z epoki, oraz pokazy tańca dawnego w wykonaniu grupy młodzieżowej Dworzanie. Miłośnicy mroczniejszej strony ludzkiej natury mogli podziwiać bardzo widowiskowe starcia rycerzy wyposażonych w wiernie odwzorowany ekwipunek, jak również zmagania w turnieju łuczniczym (przy czym celowano jedynie do tarcz) i zawodach w rzucie oszczepem (między innymi do Bogu ducha winnych pluszowych konia i koguta). Łagodniej usposobiona publiczność miała możliwość kibicować zawodniczkom występującym w Biegu Dam, które miały za zadanie wykazać się szybkością w obieraniu jabłka i szyciu, jak i uczestnikom gry w bulle. Tradycyjnie już, można było zwiedzać piwnice uniejowskiego zamku, a podzamcze oferowało entuzjastom możliwość nabycia wytworów rękodzielniczych. Organizatorzy zgodnie twierdzą, że wszystko to nie było ich ostatnim słowem – zapraszamy za rok na kolejny Jarmark Średniowieczny do Uniejowa!

Pełna treść wiadomości na: uniejow.pl/?p=38485
https:, Źródło artykułu: https:
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  poddębicki

  Powiat poddębicki - powiat z siedzibą w Poddębicach w województwie łódzkim. Został reaktywowany w wyniku reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku. Powiat obejmuje gminy: Poddębice, Uniejów, Dalików, Pęczniew, Wartkowice, Zadzim.

  Powiat podjął współpracę zagraniczną z Łotwą (miasto Krasław), Ukrainą (rejon chmielnicki), Serbią (gmina Golubac), Chorwacją (dwie dzielnice Zagrzebia) i z Litwą (gmina Bujwidze w okręgu wileńskim).

  Atrakcjami ziemi powiatu poddębickiego są przede wszystkim liczne kościoły, zabytkowe parki krajobrazowe, rezerwaty przyrody, dworki i pałace. Na szczególną uwagę zasługuje Zamek w Uniejowie. Inicjatorem jego budowy w latach 1360-65 był jeden z najbliższych ludzi króla Kazimierza Wielkiego. Chodzi o abp. gnieźnieńskiego Jarosława Bogoria Skotnickiego.   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola