Belka
Poniedziałek, 21 Stycznia 2019   imieniny: Agnieszka, Inez, Jarosław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Monografia "Uniejów i region spycimiersko-uniejowski poprzez wieki"

Data publikacji: 2018-12-17, Data modyfikacji: 2018-12-18
A A AWydrukDrukuj  
 
Towarzystwo Przyjaciół Uniejowa zrealizowało projekt złożony w Departamencie Funduszu Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrożenie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020- umowa numer 00015-6935-UM0510045/17 z dnia 21 lipca 2017 roku.   Przyznana kwota w wysokości 100 tys. zł i wkład własny w kwocie 20.400 zł w całości zostały przeznaczone na opracowanie tekstów naukowych do monografii pt.: ”Uniejów i region spycimiersko-uniejowski poprzez wieki”. Dzieło powstało pod red. Jana Szymczaka i Anny Kowalskiej-Pietrzak, pracowników naukowych Uniwersytetu Łódzkiego. Autorami poszczególnych rozdziałów są: Jan Szymczak – Wstęp i pierwsze wieki miasta; Alicja Szymczakowa – Kasztelania spycimierska i kształtowanie się uniejowskiego regionu osadniczego do końca XVI wieku; Hanka Żerek Kleszcz – Uniejów i jego zaplecze gospodarcze w XVII-XVIII wieku; Jarosław Kita – Lata zaborów 1793-1918. Wielki kryzys; Przemysław Waingertner – W Drugiej Rzeczypospolitej 1918-1939; Tomasz Wójcik – Lata wojny i okupacji 1929-1945; Jan Chańko – W okresie PRL 1945-1989; Jan Salm – Zabytki Uniejowa i w regionie; Jan Chańko – Cmentarze; Marek Adamczewski – Trzy lilie kapituły gnieźnieńskiej w herbach Uniejowa i powiatu poddębickiego; Anna Kowalska – Pietrzak-Indeks nazw osobowych i geograficznych, T. Pietras – Fotografie i mapy. Prawa autorskie do wszystkich tekstów posiada Towarzystwo Przyjaciół Uniejowa. Wykorzystywanie tych tekstów bez zgody Towarzystwa zabronione. Przed Towarzystwem Przyjaciół Uniejowa kolejny etap – przygotowanie monografii do druku i jej druk. (objętość około 800 stron).  Informacje dotyczące nabycia wersji drukowanej pod numerem telefonu 602 130 270.

Pełna treść wiadomości na: uniejow.pl/?p=45129
https:, Źródło artykułu: https:
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  poddębicki

  Powiat poddębicki - powiat z siedzibą w Poddębicach w województwie łódzkim. Został reaktywowany w wyniku reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku. Powiat obejmuje gminy: Poddębice, Uniejów, Dalików, Pęczniew, Wartkowice, Zadzim.

  Powiat podjął współpracę zagraniczną z Łotwą (miasto Krasław), Ukrainą (rejon chmielnicki), Serbią (gmina Golubac), Chorwacją (dwie dzielnice Zagrzebia) i z Litwą (gmina Bujwidze w okręgu wileńskim).

  Atrakcjami ziemi powiatu poddębickiego są przede wszystkim liczne kościoły, zabytkowe parki krajobrazowe, rezerwaty przyrody, dworki i pałace. Na szczególną uwagę zasługuje Zamek w Uniejowie. Inicjatorem jego budowy w latach 1360-65 był jeden z najbliższych ludzi króla Kazimierza Wielkiego. Chodzi o abp. gnieźnieńskiego Jarosława Bogoria Skotnickiego.   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola