Belka
Poniedziałek, 21 Stycznia 2019   imieniny: Agnieszka, Inez, Jarosław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Pierwsze Seminarium Spycimierskie

Data publikacji: 2018-10-25, Data modyfikacji: 2018-10-27
A A AWydrukDrukuj  
 
  20 października br. na zamku w Uniejowie mieszkańcy Spycimierza oraz goście z niemieckich miejscowości Mühlenbach i Bohlsbach oraz włoskiego Stowarzyszenia „Infioritalia” rozmawiali o tradycji układania dywanów kwiatowych podczas świąt religijnych. W pierwszej części  seminarium Maria Pełka, prezes Parafialnego Stowarzyszenia „Spycimierskie Boże Ciało” mówiła o kwietnych dywanach układanych w Spycimierzu podczas uroczystości Bożego Ciała i roli parafian w utrzymywaniu tej tradycji. Następnie wystąpili zagraniczni goście – Andrea Melilli, prezes Stowarzyszenia „Infioritalia”, Andrea Bergallo z Pietra Ligure, Angela Litterst, Regina Lurk i Minika Junker z Bohlsbach oraz Elfriede i Werner Volk z Mühlenbach. Po prezentacjach odbyła się telekonferencja z partnerami z Ponteareas w Hiszpanii. Drugą część zdominowały wystąpienia badaczy zajmujących się aspektami etnograficznymi, społecznymi i historycznymi tradycji Bożego Ciała w Spycimierzu. Badania naukowe nad niematerialnym dziedzictwem w Spycimierzu omówiła prof. Katarzyna Smyk z Uniwersytetu  Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, a o kwerendach w archiwach i tworzeniu „Archiwum Spycimierskiego” powiedział dr Piotr Szkutnik z Uniwersytetu Łódzkiego. Po wystąpieniach przyszedł czas na dyskusję. Podczas seminarium miała miejsce premiera albumu „Boże Ciało w Spycimierzu. Niematerialne dziedzictwo kulturowe”.   Projekt „Tradycja Bożego Ciała w Spycimierzu – pamięć i promocja” dofinansowany jest ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2018. EtnoPolska” i realizowany przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Uniejowie. W ramach tego projektu realizujemy m.in.: dwa seminaria spycimierskie, jedno odbyło się 20.10.2018 r., drugie zaplanowano17.11.2018 r.; wydanie albumu, badania naukowe, kwerendy w archiwach, budowę „Archiwum spycimierskiego”.  

Pełna treść wiadomości na: uniejow.pl/?p=42839
https:, Źródło artykułu: https:
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  poddębicki

  Powiat poddębicki - powiat z siedzibą w Poddębicach w województwie łódzkim. Został reaktywowany w wyniku reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku. Powiat obejmuje gminy: Poddębice, Uniejów, Dalików, Pęczniew, Wartkowice, Zadzim.

  Powiat podjął współpracę zagraniczną z Łotwą (miasto Krasław), Ukrainą (rejon chmielnicki), Serbią (gmina Golubac), Chorwacją (dwie dzielnice Zagrzebia) i z Litwą (gmina Bujwidze w okręgu wileńskim).

  Atrakcjami ziemi powiatu poddębickiego są przede wszystkim liczne kościoły, zabytkowe parki krajobrazowe, rezerwaty przyrody, dworki i pałace. Na szczególną uwagę zasługuje Zamek w Uniejowie. Inicjatorem jego budowy w latach 1360-65 był jeden z najbliższych ludzi króla Kazimierza Wielkiego. Chodzi o abp. gnieźnieńskiego Jarosława Bogoria Skotnickiego.   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola