Belka
Piątek, 18 Stycznia 2019   imieniny: Piotr, Małgorzata
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Posadzono kolejne pamiątkowe dęby

Data publikacji: 2018-09-10, Data modyfikacji: 2018-09-11
A A AWydrukDrukuj  
 
Na terenie Uniejowa powstaje „żywy pomnik” upamiętniający jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Aleja „100 dębów na 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości” powstaje wzdłuż ul. abp. Jakuba Świnki w Uniejowie.  Pierwsze pamiątkowe drzewo zasadził Burmistrz Uniejowa – Józef Kaczmarek podczas lipcowego koncertu „Gwiazdy dla Ziemi” EARTH FESTIWAL 2018. Wraz z Burmistrzem pamiątkowe dęby posadzili wtedy artyści biorący udział w wydarzeniu. Po sobotnich uroczystościach w Czekaju, upamiętniających mord na ludności wiejskiej we wrześniu 1939 r., zaproszeni goście posadzili kolejne 40 dębów. Wśród pamiątkowych dębów znalazły się takie, które  przypominać nam będą o tym, jak trudna i bolesna była droga do wolności. Zapewniać będą pamięć o tych, którzy w tej drodze  do wolności  ponieśli największą ofiarę.  Symbolizować to będą: dąb rodzin ofiar pomordowanych w Czekaju 08 września 1939 r. zasadzony przez przedstawicieli rodzin pomordowanych: Zofię Kotłowską, Janusza Kotłowskiego, Mirosława Fijałkowskiego oraz Andrzeja Zwolińskiego, dąb Społecznego Komitetu Budowy Pomnika w Hołdzie Mieszkańcom Wsi Gminy Uniejów Pomordowanym 08 września 1939 r. w Czekaju posadzone przez: Piotra Chojnackiego , Ryszarda Pietruchę i Danutę Pecynę dąb Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Koło w Uniejowie zasadzony przez Michała Emche w asyście młodzieży opiekującej się sztandarem Związku Kombatantów, dąb Związku Wysiedlonych Ziemi Łódzkiej Koło w Uniejowie zasadzony przez Romana Kozińskiego Prezesa Związku dąb Towarzystwa byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15. Pułku Ułanów Poznańskich. Ogromnym wyróżnieniem i radością dla nas był fakt, że  w uroczystości wzięła udział przebywająca na zgrupowaniu w Uniejowie Reprezentacja Polski U-20.  Pozostawili po sobie dwa dęby: jeden posadzony przez trenera – Jacka Magierę, drugi przez powołanych do reprezentacji piłkarzy. Kolejne pamiątkowe dęby posadzili Ci, którzy tworzyli Samorząd Uniejowa przez ostatnie trzy dekady, Ci którzy tworzą go dzisiaj oraz Ci, którzy pomagają rozwijać się naszej „małej ojczyźnie” promując Uniejów i przyczyniając się do jego rozwoju. Znaleźli się wśród nich: Piotr Polak Poseł na Sejm – w którego imieniu symbolicznego posadzenia dębu dokonała Dorota Wieckowska – Dyrektor Biura, Jolanta Zięba – Gzik – Członek Zarządu Województwa Łódzkiego, Andrzej Braiter – były Ambasador Polski w Brazylii, Krzysztof Czupryński – Prorektor ds. Naukowych Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, radni Rady Powiatu Poddębickiego z terenu Gminy Uniejów, byli Burmistrzowie Uniejowa byli Przewodniczący Rady Miejskiej w Uniejowie Piotr Majer – Zastępca Burmistrza Uniejowa Ostatnie 15 dębów w dniu 08 września 2018r.  posadzili radni Rady Miejskiej w Uniejowie. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia.

Pełna treść wiadomości na: uniejow.pl/?p=40158
https:, Źródło artykułu: https:
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  poddębicki

  Powiat poddębicki - powiat z siedzibą w Poddębicach w województwie łódzkim. Został reaktywowany w wyniku reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku. Powiat obejmuje gminy: Poddębice, Uniejów, Dalików, Pęczniew, Wartkowice, Zadzim.

  Powiat podjął współpracę zagraniczną z Łotwą (miasto Krasław), Ukrainą (rejon chmielnicki), Serbią (gmina Golubac), Chorwacją (dwie dzielnice Zagrzebia) i z Litwą (gmina Bujwidze w okręgu wileńskim).

  Atrakcjami ziemi powiatu poddębickiego są przede wszystkim liczne kościoły, zabytkowe parki krajobrazowe, rezerwaty przyrody, dworki i pałace. Na szczególną uwagę zasługuje Zamek w Uniejowie. Inicjatorem jego budowy w latach 1360-65 był jeden z najbliższych ludzi króla Kazimierza Wielkiego. Chodzi o abp. gnieźnieńskiego Jarosława Bogoria Skotnickiego.   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola