Belka
Poniedziałek, 10 Grudnia 2018   imieniny: Julia, Judyta, Daniel
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Wielki finał wielkich obchodów: z niezwykłą pamiątką w nowe 100-lecie Niepodległości

Data publikacji: 2018-11-15, Data modyfikacji: 2018-11-16
A A AWydrukDrukuj  
 
Tegoroczne obchody Święta Niepodległości w całym kraju nabrały wyjątkowego charakteru. W Uniejowie setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości świętowaliśmy cały rok, za początek obierając 2 maja br. Przypadające tego dnia Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej nie jest tu przypadkowe, bowiem przestrzeń uzdrowiska z dnia na dzień wzbogacała się o kolejne elementy miejskich dekoracji, które barwami: białą i czerwoną, a także wizerunkiem orła białego nawiązywały do naszych symboli narodowych. Więcej na temat jubileuszowej dekoracji Uniejowa we wpisie: „Tak będziemy świętować 100 lat Niepodległości”   Niedzielne uroczystości, które były jednocześnie zwieńczeniem gminnego cyklu obchodów stulecia Niepodległości, rozpoczęła zbiórka przy Domu Harcerza, skąd biało-czerwony korowód, prowadzony przez  Orkiestrę Dętą ZHP-OSP Uniejów, przemaszerował na Rynek. Stamtąd, po wspólnym wykonaniu „Mazurka Dąbrowskiego”, w ramach akcji „Niepodległa do Hymnu”, wszyscy zebrani  udali się do Kolegiaty. mszę św. w intencji Ojczyzny odprawił ks. Infułat Andrzej Ziemieśkiewicz.   Po wyjściu ze świątyni uczestnicy uroczystości byli zaskoczeni widokiem flag, które stanowiły najważniejszy element dekoracyjny przy wspólnej fotografii na tle zabytkowej kolegiaty. Flagi były tkane przez mieszkanki  gminy w Uniejowie, Wilamowie, Wieleninie oraz Rożniatowie od maja. Po pamiątkowej fotografii przygotowano się do ponownego wymarszu na Rynek, a do niesienia flagi dołączali mieszkańcy, zarówno dorośli, jak i dzieci. Piękny widok! Radośnie! Międzypokoleniowo!   Biało-czerwoną wstęgą otoczono uniejowski Rynek. W jego centrum, przy pomniku Bohaterów Września 1939 roku, zgromadziły się liczne delegacje: Senator RP – Pan Przemysław Błaszczyk, w imieniu Posła na Sejm RP Piotra Polaka – Pani Dorota Więckowska – Radna Sejmiku Woj. Łódzkiego, rodzina śp. Posła na Sejm RP – Stanisława Olasa, prawnukowie śp. płk. pil. Szczepana Ścibiora – Anna Sopyllo-Kraja i Maciej Sopyllo, przedstawiciele lokalnych samorządów, parafii, jednostek gminy Uniejów, oświaty, spółek gminnych, stowarzyszeń, banków  i jednostek ochotniczych straży pożarnych z gminy Uniejów. Składanie kwiatów na płycie pomnika poprzedzone było odczytaniem Apelu Pamięci przez dh. harcmistrza Mariana Pięgota, byłego Burmistrza Uniejowa oraz przypomnieniem polskiej drogi do niepodległości. Tradycyjnie też była gawęda harcerska, apel poległych i wiązanka pieśni patriotycznych w wykonaniu orkiestry.   Po uroczystościach w Kolegiacie i na Rynku uczestnicy niepodległościowej uroczystości przemieścili się na drugą stronę Warty, by kolejną wspólną fotografią, tym razem u stóp zamku, utrwalić to wydarzenie na kolejnej karcie bogatej historii  Uniejowa. Zachęcamy do obejrzenia obszernej galerii zdjęć z wydarzenia:  

Pełna treść wiadomości na: uniejow.pl/?p=43260
https:, Źródło artykułu: https:
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  poddębicki

  Powiat poddębicki - powiat z siedzibą w Poddębicach w województwie łódzkim. Został reaktywowany w wyniku reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku. Powiat obejmuje gminy: Poddębice, Uniejów, Dalików, Pęczniew, Wartkowice, Zadzim.

  Powiat podjął współpracę zagraniczną z Łotwą (miasto Krasław), Ukrainą (rejon chmielnicki), Serbią (gmina Golubac), Chorwacją (dwie dzielnice Zagrzebia) i z Litwą (gmina Bujwidze w okręgu wileńskim).

  Atrakcjami ziemi powiatu poddębickiego są przede wszystkim liczne kościoły, zabytkowe parki krajobrazowe, rezerwaty przyrody, dworki i pałace. Na szczególną uwagę zasługuje Zamek w Uniejowie. Inicjatorem jego budowy w latach 1360-65 był jeden z najbliższych ludzi króla Kazimierza Wielkiego. Chodzi o abp. gnieźnieńskiego Jarosława Bogoria Skotnickiego.   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola