Belka
Sobota, 18 Maja 2024   imieniny: Alicja, Feliks, Eryk
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Co to jest niska emisja i jak jej przeciwdziałać?

Data publikacji: 2019-05-13, Data modyfikacji: 2019-05-14
A A AWydrukDrukuj  
 
Niska emisja jest to emisja pyłów i szkodliwych gazów na wysokości do 40 m. Zanieczyszczenia te pochodzą z domowych pieców grzewczych i lokalnych kotłowni węglowych, w których spalanie węgla odbywa się w nieefektywny sposób oraz z transportu spalinowego. Cechą charakterystyczną niskiej emisji jest to, że powodowana jest przez liczne źródła wprowadzające do powietrza niewielkie ilości zanieczyszczeń. Przyczyny niskiej emisji: – ogrzewanie domów słabej jakości paliwami (węglem i drewnem), palenie w piecach śmieci, – korzystanie z przestarzałych pieców, – nieodpowiednia izolacja domów i utrata energii w procesie ogrzewania, – emisja komunikacyjna, czyli ruch samochodowy, – mała popularność odnawialnych źródeł energii. Konsekwencje Oblicza się, że rocznie ok. 45 000 osób w Polsce umiera przedwcześnie z powodu zanieczyszczenia powietrza. Niska emisja powoduje częstsze występowanie chorób alergicznych, zapalenia spojówek, astmy, poronień i niższej wagi urodzeniowej noworodków, nowotworów (w tym raka płuc). Nie tylko zdrowie pojedynczych ludzi jest narażone w wyniku długiej ekspozycji na niską emisję. Powoduje ona także m.in. zmiany klimatyczne na całym świecie, kwaśne deszcze, przenikanie zanieczyszczeń do wód i gleb, niszczenie zabytków i fasad budynków (w wyniku osadzania się na nich dwutlenku siarki). Sposoby ograniczania niskiej emisji – podłączenie mieszkań i budynków do sieci gazowej i cieplnej. – wymiana pieca na bardziej wydajny i przyjazny dla środowiska. – korzystanie z węgla wysokokalorycznego (o wysokiej wartości opałowej) – to nie tylko    bardziej ekologiczne, ale także tańsze. – oszczędzanie energii i zaplanowanie termomodernizacji domu (np. wymiany grzejników, okien, ocieplenia ścian). – wybranie odnawialnych źródeł energii (energia słoneczna lub wiatrowa, geotermia). – wyłączanie silnika w samochodzie, kiedy tylko jest to możliwe, np. czekając na przejazd pociągu. – stosowanie carpoolingu , czyli wspólnych dojazdów do szkoły lub pracy w celu ograniczenia liczby samochodów na ulicach. – stosowanie zasady jazdy ekologicznej, np.: hamuj silnikiem, nie przewoź zbędnego obciążenia, sprawdzaj ciśnienie w oponach, unikaj podróży samochodem na trasach poniżej 7 km. Pamiętaj, nie spalaj śmieci! Spalanie odpadów poza miejscami do tego wyznaczonymi podlega karze grzywny do 5 000 zł (Art. 191 Ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach).  

Pełna treść wiadomości na: uniejow.pl/?p=50956
https:, Źródło artykułu: https:
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    poddębicki

    Powiat poddębicki - powiat z siedzibą w Poddębicach w województwie łódzkim. Został reaktywowany w wyniku reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku. Powiat obejmuje gminy: Poddębice, Uniejów, Dalików, Pęczniew, Wartkowice, Zadzim.

    Powiat podjął współpracę zagraniczną z Łotwą (miasto Krasław), Ukrainą (rejon chmielnicki), Serbią (gmina Golubac), Chorwacją (dwie dzielnice Zagrzebia) i z Litwą (gmina Bujwidze w okręgu wileńskim).

    Atrakcjami ziemi powiatu poddębickiego są przede wszystkim liczne kościoły, zabytkowe parki krajobrazowe, rezerwaty przyrody, dworki i pałace. Na szczególną uwagę zasługuje Zamek w Uniejowie. Inicjatorem jego budowy w latach 1360-65 był jeden z najbliższych ludzi króla Kazimierza Wielkiego. Chodzi o abp. gnieźnieńskiego Jarosława Bogoria Skotnickiego.   

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola