Belka
Poniedziałek, 10 Grudnia 2018   imieniny: Julia, Judyta, Daniel
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

II Seminarium Spycimierskie

Data publikacji: 2018-11-15, Data modyfikacji: 2018-11-16
A A AWydrukDrukuj  
 
W sobotę 17 listopada zapraszamy na II Seminarium Spycimierskie, które odbędzie się w sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Spycimierzu o godz. 15.30. Program seminarium zapowiada się bardzo atrakcyjnie. W pierwszej części zaplanowane są prezentacje – prof. Bogdana Włodarczyka, dr. Piotra Szkutnika z Uniwersytetu Łódzkiego i dr hab. Magdaleny Ziółkowskiej-Kuflińskiej z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Jolanty Dragan. W kolejnej części odbędą się warsztaty „Dobre praktyki w ochronie dziedzictwa niematerialnego oraz potencjalne zagrożenia” pod kierunkiem – prof. Katarzyny Smyk z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Jolanty Dragan z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. W ostatniej części dzieci i młodzież szkół podstawowych ze Spycimierza i Uniejowa zaprezentują efekty warsztatów fotograficznych, które odbyły się na początku miesiąca pod kierunkiem artysty fotografika Janusza Tatarkiewicza. Nie zabraknie też atrakcji kulturalnych: projekcji filmu „Wieś kwiatami malowana” w reżyserii Andrzeja Mosia oraz koncert Orkiestry Dętej OSP w Spycimierzu. Zapraszamy mieszkańców Spycimierza oraz wszystkich zainteresowanych tematyką tradycji  kwietnych dywanów 17 listopada do sali OSP w Spycimierzu. Szczegółowy program: 15:30 Boże Ciało z tradycją kwietnych dywanów w Spycimierzu – wystąpienia: Maria PEŁKA, prezes Stowarzyszenia Spycimierskie Boże Ciało: Wpis na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego Bogdan WŁODARCZYK, Dziekan Wydziału Nauk Geograficznych, Uniwersytet Łódzki: Konteksty uroczystości Bożego Ciała w Spycimierzu Magdalena Ziółkowska-Kuflińska, socjolog, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu: Dywany kwiatowe w kulturze i społeczeństwie na świecie dr Piotr SZKUTNIK, historyk, Uniwersytet Łódzki: Wyniki kwerendy w archiwach nt. historii Spycimierza i tradycji Bożego Ciała 16:45 Przerwa Projekcja filmu „Wieś kwiatami malowana”, reż. Andrzej MOŚ 17:00 Dobre praktyki w ochronie dziedzictwa niematerialnego oraz potencjalne zagrożenia – warsztaty: Jolanta DRAGAN, kustosz w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej: Dobre praktyki w dziedzinie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego Katarzyna SMYK, folklorysta i kulturoznawca, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie: Zagrożenia dla niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz sposoby przeciwdziałania 18:00 Dyskusja dotycząca wniosku o wpis na Listę UNESCO z udziałem Joanny Cichej-Kuczyńskiej, Radcy Ministra w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego 18:30 Podsumowanie warsztatów fotograficznych uczniów szkół z Uniejowa i Spycimierza 18:45 Dystrybucja albumu „Boże Ciało w Spycimierzu. Niematerialne dziedzictwo kulturowe” 19:00 Poczęstunek  19:30 Koncert orkiestry OSP w Spycimierzu   Organizacja II Seminarium Spycimierskiego dofinansowana jest ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2018. EtnoPolska” i realizowana przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Uniejowie.        

Pełna treść wiadomości na: uniejow.pl/?p=43250
https:, Źródło artykułu: https:
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  poddębicki

  Powiat poddębicki - powiat z siedzibą w Poddębicach w województwie łódzkim. Został reaktywowany w wyniku reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku. Powiat obejmuje gminy: Poddębice, Uniejów, Dalików, Pęczniew, Wartkowice, Zadzim.

  Powiat podjął współpracę zagraniczną z Łotwą (miasto Krasław), Ukrainą (rejon chmielnicki), Serbią (gmina Golubac), Chorwacją (dwie dzielnice Zagrzebia) i z Litwą (gmina Bujwidze w okręgu wileńskim).

  Atrakcjami ziemi powiatu poddębickiego są przede wszystkim liczne kościoły, zabytkowe parki krajobrazowe, rezerwaty przyrody, dworki i pałace. Na szczególną uwagę zasługuje Zamek w Uniejowie. Inicjatorem jego budowy w latach 1360-65 był jeden z najbliższych ludzi króla Kazimierza Wielkiego. Chodzi o abp. gnieźnieńskiego Jarosława Bogoria Skotnickiego.   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola