Belka
Poniedziałek, 10 Grudnia 2018   imieniny: Julia, Judyta, Daniel
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Uniejowska Aleja Dębów na 100-lecie Niepodległości Polski

Data publikacji: 2018-11-14, Data modyfikacji: 2018-11-16
A A AWydrukDrukuj  
 
Na terenie Uniejowa powstał „żywy pomnik” upamiętniający jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. 7 lipca: narodziny „Alei dębów w Uniejowie” „Aleja dębów” na 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości powstaje wzdłuż ul. abp. Jakuba Świnki w Uniejowie.  Pierwsze pamiątkowe drzewo zasadził Burmistrz Uniejowa – Józef Kaczmarek podczas lipcowego koncertu „Gwiazdy dla Ziemi” EARTH FESTIWAL 2018. Wraz z Burmistrzem pamiątkowe dęby posadzili wtedy artyści biorący udział w wydarzeniu. 7 września: Twórcy i Przyjaciele naszej „małej ojczyzny” Drzew w alei biegnącej w kierunku Zagrody przybyło 7 września, po uroczystościach w Czekaju, upamiętniających mord na ludności wiejskiej we wrześniu 1939 r. Wśród pamiątkowych dębów znalazły się takie, które  przypominać będą o tym, jak trudna i bolesna była droga do wolności. Ogromnym wyróżnieniem w realizacji przedsięwzięcia był udział Reprezentacji Polski w Piłce Nożnej U-20 w uroczystości. Młodzi piłkarze, przebywający w tym czasie na zgrupowaniu w Uniejowie, wraz z trenerem Jackiem Magierą pozostawili po sobie dwa dęby. Kolejne pamiątkowe dęby we wrześniu posadzili Ci, którzy tworzyli Samorząd Uniejowa przez ostatnie trzy dekady, Ci którzy tworzą go dzisiaj oraz Ci, którzy pomagają rozwijać się naszej „małej ojczyźnie” promując Uniejów i przyczyniając się do jego rozwoju. 17-22 października: miasta i regiony partnerskie gminy Uniejów W ubiegłym miesiącu byliśmy gospodarzem Międzynarodowej Misji Gospodarczej, w wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele 10 miast i regionów, z którymi Samorząd Uniejowa nawiązał współpracę do tej pory. Delegacje z Sonkajärvi (Finlandia), Mórahalom (Węgry), Grindavik (Islandia), Naftalanu (Azerbejdżan), Alatri (Włochy), Wołkołamska (Rosja), Gorki i Mohylewa (Białoruś) oraz Krāslavy i Powiatu Aizkraukle (Łotwa) uczciły przy tej okazji 100-lecie Niepodległości Polski poprzez posadzenie kolejnych dębów pamięci w alei. 11 listopada: Święto Niepodległości W niedzielę, po zakończeniu uroczystości w Rynku i wykonaniu pamiątkowego zdjęcia, część uczestników – bezpośrednio spod Zamku – przemieściła się na „Aleję dębów”, aby w dniu zakończenia gminnego cyklu obchodów 100-lecia Niepodległości Polski posadzić drzewa pamięci. „Żywy pomnik”, na który składa się symboliczna liczba 123 dębów, jest odwołaniem do trwającego 123 lata okresu niewoli, kiedy Polska była pod zaborami. Posadzone m.in. przez reprezentacje sołectw i jednostek OSP z terenu gminy, przedstawicieli spółek gminnych, instytucji, kół, stowarzyszeń, przedsiębiorców prowadzących działalność na naszym terenie oraz szkoły wraz z przedszkolem drzewka, z roku na rok coraz większe, będą przywoływać wspomnienia tego pięknego cyklu Gminnych Uniejowskich Obchodów 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Przytwierdzone tabliczki, a w przyszłości również dane naniesione na mapy GPS, informują kto dokonał symbolicznego wkopania danego dębu i jest jego „opiekunem”.  

Pełna treść wiadomości na: uniejow.pl/?p=43564
https:, Źródło artykułu: https:
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  poddębicki

  Powiat poddębicki - powiat z siedzibą w Poddębicach w województwie łódzkim. Został reaktywowany w wyniku reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku. Powiat obejmuje gminy: Poddębice, Uniejów, Dalików, Pęczniew, Wartkowice, Zadzim.

  Powiat podjął współpracę zagraniczną z Łotwą (miasto Krasław), Ukrainą (rejon chmielnicki), Serbią (gmina Golubac), Chorwacją (dwie dzielnice Zagrzebia) i z Litwą (gmina Bujwidze w okręgu wileńskim).

  Atrakcjami ziemi powiatu poddębickiego są przede wszystkim liczne kościoły, zabytkowe parki krajobrazowe, rezerwaty przyrody, dworki i pałace. Na szczególną uwagę zasługuje Zamek w Uniejowie. Inicjatorem jego budowy w latach 1360-65 był jeden z najbliższych ludzi króla Kazimierza Wielkiego. Chodzi o abp. gnieźnieńskiego Jarosława Bogoria Skotnickiego.   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola