Belka
Poniedziałek, 21 Stycznia 2019   imieniny: Agnieszka, Inez, Jarosław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Uroczyste wręczenie wpisu spycimierskiej tradycji na Krajową Listę Dziedzictwa

Data publikacji: 2018-10-25, Data modyfikacji: 2018-10-27
A A AWydrukDrukuj  
 
Przedstawiciele społeczności Spycimierz odebrali decyzję Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o wpisie na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Odbyło się to 22 października br. podczas uroczystej Gali Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Procesja Bożego Ciała z tradycją kwietnych dywanów w Spycimierzu została wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w lutym tego roku. Lista jest jedną z form ochrony dziedzictwa kulturowego, która wynika z podpisanej przez Polskę stosownej Konwencji UNESCO z 2003 r. Obecnie znajdują się na niej 32 tradycje. Podczas Gali w Łazienkach Królewskich ministerialne decyzje o wpisie na Listę odebrali przedstawiciele depozytariuszy piętnastu tradycji. W czasie uroczystości Magdalena Gawin, Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, podkreśliła, że tradycje, obrzędy, pieśni, tańce czy rzemiosło budują poczucie tożsamości i polskie państwo będzie wspierać kulturę ludową i jej twórców. Za prestiżowe wyróżnienie dla spycimierskiej tradycji dziękowali na scenie Teatru Stanisławowskiego: Prezes Parafialnego Stowarzyszenia „Spycimierskie Boże Ciało” – Maria Pełka oraz były proboszcz parafii w Spycimierzu – ks. Wojciech Kaźmierczak, który zainicjował starania o wpis na Krajową Listę. Towarzyszyli im Radna Rady Miejskiej w Uniejowie – Jolanta Ilska, sołtys Spycimierza – Stanisław Pełka, publicysta Andrzej Godlewski oraz Beata Czyszek z Urzędu Miasta w Uniejowie. Podczas uroczystości zaprezentowali oni niedawno wydany, pierwszy album fotograficzny dokumentujący tradycję układania dywanów kwietnych z okazji święta Bożego Ciała w Spycimierzu.      

Pełna treść wiadomości na: uniejow.pl/?p=42947
https:, Źródło artykułu: https:
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  poddębicki

  Powiat poddębicki - powiat z siedzibą w Poddębicach w województwie łódzkim. Został reaktywowany w wyniku reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku. Powiat obejmuje gminy: Poddębice, Uniejów, Dalików, Pęczniew, Wartkowice, Zadzim.

  Powiat podjął współpracę zagraniczną z Łotwą (miasto Krasław), Ukrainą (rejon chmielnicki), Serbią (gmina Golubac), Chorwacją (dwie dzielnice Zagrzebia) i z Litwą (gmina Bujwidze w okręgu wileńskim).

  Atrakcjami ziemi powiatu poddębickiego są przede wszystkim liczne kościoły, zabytkowe parki krajobrazowe, rezerwaty przyrody, dworki i pałace. Na szczególną uwagę zasługuje Zamek w Uniejowie. Inicjatorem jego budowy w latach 1360-65 był jeden z najbliższych ludzi króla Kazimierza Wielkiego. Chodzi o abp. gnieźnieńskiego Jarosława Bogoria Skotnickiego.   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola